BIP Urzędu Miejskiego w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

"Rodzice nie wytrzymali" - sprostowanie artykułu

Dotąd nie opublikowane przez Gazetę Piską
Burmistrz Pisza pragnie odnieść się do artykułu pt. „Rodzice nie wytrzymali” zamieszczonego w Gazecie Piskiej z dn. 21-27.10.2005r.

Burmistrz jest zawiedziony jednostronnością artykułu, którego treść sugeruje brak zainteresowania problemem awarii pieca c.o. ze strony dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu (któremu podlega Filialna Szkoła Podstawowa w Snopkach), Zespołu Ekonomicznej Obsługi Szkół i Przedszkoli w Piszu oraz Urzędu Miejskiego w Piszu.

Według Gazety Piskiej „przez blisko tydzień uczniowie Szkoły Podstawowej w Snopkach marzli na lekcjach” [cyt.]. Stwierdzenie to mija się z prawdą. Według notatki służbowej wicedyrektora Sz.P. nr 1 w Piszu, pana Szymona Werry, awaria została zgłoszona telefonicznie w dniu 12. października, a nowy piec uruchomiono ostatecznie 17. października. Odliczając dni wolne od zajęć szkolnych (14,15,16 października) oraz dzień 17. paździenika, kiedy to dzieci nie uczestniczyły w zajęciach, okazuje się, iż dzieci przebywały w pomieszczeniach o temp. 16 st. Celsjusza dwa dni.

Podczas zgłaszania awarii, kierownik Sz.P. w Snopkach, pan Wiesław Dębek, sugerował, iż piec jest w złym stanie technicznym i nie nadaje się do naprawy. Jednocześnie domagał się zakupu nowego kotła. Ekipa specjalistów z PEC-u potwierdziła zły stan techniczny pieca. Wobec powyższego ZEOSiP oraz dyrekcja Sz.P. nr 1 ustaliły, iż w szkole zostanie zainstalowany używany piec ze szkoły w Kotle Dużym. Eksperci z PEC-u określili stan tego pieca jako dobry. Nie jest więc prawdą, jak pisze Gazeta Piska, że „urządzenie mające około 15 lat jest mocno wyeksploatowane i w każdej chwili może ulec podobnej awarii” [cyt.].

Według ustaleń dokonanych między robotnikami PEC-u a kierownikiem Sz.P. w Snopkach, piec miał być zainstalowany w sobotę, 15. października. Kierownik szkoły nie pojawił się jednak tego dnia w placówce. Za zaniedbanie swoich obowiązków dyrekcja Sz.P. nr 1 udzieliła kierownikowi upomnienia. Z powodu niestawienia się kierownika w szkole w dniu 15. października, kocioł uruchomiono ostatecznie w poniedziałek, 17. października – a więc w nalbliższym możliwym terminie. Tak więc to nie interwencja Gazety Piskiej spowodowała zainstalowanie pieca w poniedziałek, lecz wcześniejsze ustalenia osób za to odpowiedzialnych.

Gazeta Piska eksponuje wypowiedź dyrektora ZEOSiP, pana Jarosława Barańskiego, szczególny nacisk kładąc na brak w budżecie kwoty w wysokości 3.500 zł, która pokryłaby zakup nowego pieca, co sugeruje, iż Urząd Miejski nie pokrywa podstawowych potrzeb oświaty. W świetle wytatków rocznych ( 2.027.925,00 zł w roku 2005r., z tego 70% na remonty i budowę nowych obiektów) aluzja taka wydaje się być bezzasadną. Do powyższej kwoty dodać należy 10,5 mln złotych z subwncji oraz 6 mln złotych, które corocznie jest wydatkowane do gminnych placówek oświatowych jako kwota dodatkowa do subwencji.

Burmistrz Pisza pragnie wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Dobro dzieci jest bowiem na tyle ważne, że nie zapomniano o nim, jak sugeruje Gazeta Piska. W ciągu całej awarii starano się bowiem do minimum skrócić czas oczekiwania na ciepło. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zaistniała sytuacja będzie przypadkiem odosobnionym.
Data powstania: czwartek, 17 lis 2005 09:32
Data opublikowania: czwartek, 17 lis 2005 11:51
Data przejścia do archiwum: czwartek, 30 lis 2006 13:16
Opublikował(a): Monika Cwalińska
Zaakceptował(a): Tomasz Olszewski
Artykuł był czytany: 3683 razy