OBWIESZCZENIE O POSTANOWIENIU Z – 7624 /21/ 09
Wiadomość przeniesiona do archiwum
Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks Postępowania Administracyjnego /tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./ w związku z art. 63 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm.)
postanawiam
odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zewnętrznej sieci wodociągowej od wsi Wiartel do wsi Wiartel Mały i skupiska domków letniskowych położonych w pobliżu plaży i pomostu w miejscowości Wiartel Mały, na działkach o nr geodezyjnych 161/4, 9, 8/12, 160/4, 17,148/3, 149/1 w obrębie Wiartel Mały.
Uzasadnienie:
Wnioskiem z dnia 17.09.2009 r. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. ul. Tęczowa 2, 12-200 Pisz wystąpiła o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zewnętrznej sieci wodociągowej od wsi Wiartel do wsi Wiartel Mały i skupiska domków letniskowych położonych w pobliżu plaży i pomostu w miejscowości Wiartel Mały, na działkach o nr geodezyjnych 161/4, 9, 8/12, 160/4, 17,148/3, 149/1 w obrębie Wiartel Mały.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko/ Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm./, przedsięwzięcie to zaliczane jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia może być wymagane. Zgodnie z art. 173 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm.) za przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, określone w art. 59 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, uważa się określone w dotychczasowych przepisach przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być stwierdzony.
Wobec powyższego zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Zatem zgodnie z powołanym wyżej przepisem w związku z art. 71 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy występując z wnioskiem o wydanie jakiejkolwiek decyzji o której mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, inwestor musi uzyskać ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
Burmistrz Pisza, zwrócił się z prośbą do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piszu o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piszu, pismem z dnia 28.09.2009 r., znak: ZNS – 4316/46/09 po zapoznaniu się z dokumentacją przedłożoną przy piśmie Burmistrza Pisza, stwierdził że nie ma potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie postanowieniem z dnia 06.10.2009 r. , znak: RDOŚ-28-OON-6635-0011-195/09/ab po zapoznaniu się z dokumentacją przedłożoną przy piśmie Burmistrza Pisza, postanowił uznać że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla powyższej inwestycji.
Dla przedmiotowego terenu Gmina Pisz nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przedsięwzięcie dotyczy budowy wodociągu wiejskiego od końcowego odcinka rurociągu we wsi Wiartel do wsi Wiartel Mały w kierunku wschodnim i dalej do skupiska domków letniskowych położonych w pobliżu plaży i pomostu we wsi Wiartel Mały. Droga gruntowa, w poboczu której ułożony zostanie rurociąg wodociągowy posiada nawierzchnię jezdną żwirową, natomiast pobocza nawierzchnię piaszczystą. Otoczenie drogi z obu stron stanowią lasy sosnowe, z wyjątkiem odcinka drogi przebiegającego przez wieś Wiartel Mały na długości L = 180 m. Projektowany wodociąg ułożony zostanie w poboczu drogi gruntowej o nawierzchni żwirowej łączącej wsie Wiartel i Wiartel Mały, bez naruszenia systemu korzeniowego sąsiedniego lasu. Po lewej stronie drogi, wzdłuż brzegu jeziora Wiartel położone są ośrodki wypoczynkowe które, w przyszłości zostaną podłączone do projektowanego wodociągu (obecnie korzystają z własnych ujęć wody).
Rurociąg wodociągowy zostanie wykonany z rur polietylenowych ciśnieniowych PE – HD na ciśnienie maksymalne 1 MPa.. Całkowita długość rurociągu wynosi L = 2.817 m, głębokość ułożenia wodociągu h = 1,70 m od spodu rury a szerokość wykopu w dnie b = 0,80 m. Wykop pod rurociąg wodociągowy zostanie wykonany sposobem mechanicznym (koparka o pojemności łyżki 0,25 m³) oraz częściowo ręcznie w pobliżu innych urządzeń technicznych podziemnych zlokalizowanych na trasie projektowanego wodociągu (kable energetyczne, telekomunikacyjne i istniejące rurociągi kanalizacji sanitarnej). Zasypka rurociągu oraz plantowanie terenu będzie wykonane również mechanicznie (spycharka DT-54) oraz częściowo ręcznie. Nie przewiduje się wycinki żadnych drzew ani zakrzaczeń.
Na etapie realizacji przedsięwzięcia mogą wystąpić uciążliwości związane ze zwiększoną emisją spalin, hałasu i zapylenia spowodowane pracą maszyn i urządzeń. Aby ograniczyć te uciążliwości surowce i materiały niezbędne do budowy przygotowywane będą poza terenem budowy i dostarczane na plac budowy co w znacznym stopniu ograniczy emisję niekorzystnych czynników do środowiska. Roboty będą wykonywane wyłącznie w porze dziennej. Wszystkie użyte do budowy surowce, materiały, paliwa będą zgodne z obowiązującymi normami i przepisami. Wszelkie surowce i materiały używane w technologii pochodzą ze źródeł naturalnych i nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Nie przewiduje się wzrostu niekorzystnych oddziaływań na klimat akustyczny w trakcie użytkowania przedmiotowego przedsięwzięcia. Nie nastąpi również potęgowanie wibracji. W trakcie realizacji przedsięwzięcia i w fazie jego eksploatacji, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii, nie ma ryzyka wystąpienia awarii. W czasie budowy wodociągu oraz później w fazie jego eksploatacji nie ma ryzyka wystąpienia poważnej awarii. Zabezpieczeniem są projektowane na trasie rurociągu zasuwy liniowe, umożliwiające odcięcie pełnych odcinków wodociągu, w przypadku jakiegokolwiek przecieku. Budowa 11 sztuk hydrantów p. poż. po trasie projektowanego wodociągu zwiększa bezpieczeństwo i daje gwarancję bezzwłocznego reagowania na wypadek pożaru.
Po ułożeniu wodociągu teren pobocza drogi gruntowej zostanie bezzwłocznie przywrócony do stanu pierwotnego. Prace budowlano – montażowe prowadzone będą poza okresem lęgowym ptaków, tj. w okresie jesienno – zimowym. Prace budowlane prowadzone będą wyłącznie w porze dziennej (godziny pracy 7.00 – 15.00). Nie przewiduje się odwadniania wykopów, gdyż poziom wody gruntowej układa się poniżej posadowienia rurociągu. Nie przewiduje się również zanieczyszczenia terenu odpadami powstałymi podczas realizacji przedsięwzięcia. Po wykonaniu wodociągu woda zdatna do picia i na potrzeby zabezpieczenia p. poż. dostarczana będzie z istniejącej stacji wodociągowej we wsi Wiartel w odpowiedniej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem. W trakcie realizowania przedsięwzięcia, jak i po jego zakończeniu nie przewiduje się żadnych prac rozbiórkowych.
Teren inwestycji znajduje się poza obszarami :
- wodno-błotnymi,
- wybrzeży,
- górskimi,
- objętymi ochroną w tym stref ochronnych ujęć wód i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych,
-o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe i archeologiczne
- przylegającymi do jezior.
- na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone,
- uzdrowiskowymi i ochrony uzdrowiskowej,
Teren inwestycji graniczy bezpośrednio z ekosystemem leśnym. W miejscu planowanej inwestycji i w jej otoczeniu występują obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody jednak planowana inwestycja nie będzie miała większego wpływu na gatunki fauny i flory leśnej.
Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia ogranicza się tylko do obszaru objętego budową. Wpływ na tereny sąsiednie będzie niewielki. W trakcie realizacji przedsięwzięcia będą występować pewne uciążliwości związane ze zwiększoną emisją spalin, hałasu i zapylenia związane z pracą maszyn budowlanych i urządzeń. W trakcie realizacji przedsięwzięcia i w fazie jego eksploatacji, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii, nie ma ryzyka wystąpienia poważnej awarii. Wszelkie surowce i materiały używane w technologii pochodzą ze źródeł naturalnych i nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Podczas realizacji przedsięwzięcia nie będzie zachodziło zjawisko kumulowania się oddziaływań, ponieważ w okresie jego realizacji nie przewiduje się działań o podobnym charakterze na obszarze oddziaływania przedsięwzięcia. Nie przewiduje się transgranicznego oddziaływania inwestycji.
Burmistrz Pisza, jako organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach który stwierdza obowiązek lub brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, po rozpatrzeniu danych przedstawionych we wniosku, oraz po analizie szczegółowych uwarunkowań, związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko tj: rodzaju i charakterystyki przedsięwzięcia, skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu, powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na terenach nieruchomości sąsiednich, wykorzystywania zasobów naturalnych, emisji i występowania innych uciążliwości, ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii oraz po rozpatrzeniu ewentualnych zagrożeń dla środowiska na etapach realizacji, eksploatacji i likwidacji planowanego przedsięwzięcia oraz po uwzględnieniu ewentualnego wpływu inwestycji na środowisko tj. na zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby, fauny i flory i możliwości występowania innych czynników fizycznych i chemicznych przy eksploatacji przedsięwzięcia, które mogłyby zanieczyszczać środowisko orzekł jak w sentencji niniejszego postanowienia.
Na niniejsze postanowienie nie służy stronom zażalenie
Pouczenie:
Na podstawie art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199 poz.1227 z późn. zm.), stosuje się przepis art. 49 KPA ponieważ liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekracza 20 / art. 49 KPA- strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi; w tych przypadkach zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia/