BIP Urzędu Miejskiego w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

Obwieszczenie Z.7624/13/10

dotyczące oceny oddziaływania na środowisko

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm./ w związku z art. 63 ust. 1 i 4 oraz art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm./ oraz § 3 ust. 1 pkt 90 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm./,

postanawiam

  • nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie obory wolnostanowiskowej, bezściołowej – 70 DJP, na działkach nr 111/1 i nr 112/3, położonych w obrębie wsi Zawady, gmina Pisz,
  • ustalić zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w pełnym zakresie zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm./.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 19.03.2010 r. Państwo Grzegorz i Alina Ruchała wystąpili o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie obory wolnostanowiskowej, bezściołowej – 70 DJP, na działkach nr 111/1 i nr 112/3, położonych w obrębie wsi Zawady, gmina Pisz.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 90 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm./, przedsięwzięcie to zaliczane jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia może być wymagane. Zgodnie z art. 173 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm./, za przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, określone w art. 59 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, uważa się określone w dotychczasowych przepisach przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być stwierdzony. Wobec powyższego zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Zatem zgodnie z powołanym wyżej przepisem, w związku z art. 71 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy, występując z wnioskiem o wydanie jakiejkolwiek decyzji, o której mowa w art. 72 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, inwestor musi uzyskać ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Burmistrz Pisza, w dniu 25.03.2010 r., zwrócił się z wnioskami do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie i do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piszu o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piszu pismem z dnia 06.04.2010 r., znak: ZNS-4316/22/10, po zapoznaniu się z dokumentacją przedłożoną przy piśmie Burmistrza Pisza, stwierdził, że dla ptrzedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie postanowieniem z dnia 09.04.2010 r., znak: RDOŚ-28-WOOŚ-6613-198/10/mp, po zapoznaniu się z dokumentacją przedłożoną przy piśmie Burmistrza Pisza, wyraził opinię, że istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia w pełnym zakresie zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm./.

Teren planowanego przedsięwzięcia nie jest objęty obecnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przedsięwzięcie polegać będzie na budowie obory wolnostanowiskowej, bezściołowej – 70 DJP, na działkach nr 111/1 i nr 112/3, położonych w obrębie wsi Zawady, gmina Pisz. Wnioskowane działki stanowią teren zabudowy zagrodowej. Usytuowane są na nich budynki gospodarcze – stodoła i garaż. Planowany budynek obory to obiekt wolnostojący o dachu dwuspadowym, bez poddasza użytkowego. W ramach realizacji planowanego przedsięwzięcia przewiduje się również budowę pod projektowanym budynkiem zbiornika na gnojowicę o pojemności 770 m³. Łączna powierzchnia wnioskowanych działek wynosi 7700 m², natomiast powierzchnia projektowanej obory – 625 m². Najbliższy budynek mieszkalny znajduje się w odległości około 60 m.
Teren planowanego przedsięwzięcia położony jest poza obszarami:

  • wodno-błotnymi oraz innymi o płytkim zaleganiu wód podziemnych,
  • wybrzeży,
  • górskimi lub leśnymi,
  • objętymi ochroną, w tym strefami ochronnymi ujęć wód i obszarami ochronnymi zbiorników wód śródlądowych,
  • wymagającymi specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objetych ochroną, w tym obszarami Natura 2000 oraz pozostałymi formami ochrony przyrody,
  • na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne,
  • przylegającymi do jezior,
  • uzdrowiskowymi i ochrony uzdrowiskowej.

Jednak ze względu na rodzaj i usytuowanie – bliskie położenie budynków mieszkalnych – realizacja i eksploatacja przedmiotowego przedsięwzięcia może wiązać się z możliwością wystąpienia emisji zanieczyszczeń, odorów i hałasu do środowiska. Bliskie położenie budynków mieszkalnych może powodować uciążliwości dla okolicznych mieszkańców. Oddziaływanie to, jeżeli wystąpi, może mieć charakter długotrwały i negatywnie wpływać na ludzi i środowisko. Burmistrz Pisza, jako organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, który stwierdza obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, po przeanalizowaniu danych przedstawionych we wniosku oraz po analizie ewentualnych zagrożeń dla środowiska na etapach realizacji, eksploatacji i likwidacji planowanego przedsięwzięcia z uwzględnieniem uwarunkowań, o których mowa w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm./ oraz po zasięgnięciu opinii organów, o których mowa w art. 64 ust. 1 w/w ustawy, postanowił nałożyć na inwestora obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko pozwoli ocenić w jaki sposób funkcjonowanie obory wpłynie na środowisko i ludzi, przeanalizować alternatywne rozwiązania oraz ocenić zagrożenia, a więc wybrać optymalne warianty poszczególnych elementów planowanego przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji budynku obory w odpowiedniej odległości od zabudowań mieszkalnych, rodzaju i usytuowania systemu wentylacyjnego obory względem budynków przeznaczonych na pobyt ludzi i sposobu zagospodarowania powstającej w gospodarstwie gnojowicy – zasad i terminów nawożenia pól gnojowicą w sposób niezagrażający środowisku.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, za pośrednictwem Burmistrza Pisza, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Data powstania: piątek, 23 kwi 2010 08:13
Data opublikowania: piątek, 23 kwi 2010 08:41
Data przejścia do archiwum: poniedziałek, 31 maj 2010 10:22
Opublikował(a): Dariusz Laskowski
Zaakceptował(a): Tomasz Olszewski
Artykuł był czytany: 2246 razy