BIP Urzędu Miejskiego w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

Obwieszczenie Z.7624/17/10

dotyczące oceny oddziaływania na środowisko

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm./ w związku z art. 63 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm./ oraz § 3 ust. 1 pkt 74 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm./

postanawiam

odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu punktu magazynowania zużytych opon samochodowych oraz odpadów z przemysłu gumowego, na działce nr 182, położonej w Piszu, przy ul. Mickiewicza.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 04.05.2010 r. firma ERGUM Krzysztof Rutkowski wystąpiła o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu punktu magazynowania zużytych opon samochodowych oraz odpadów z przemysłu gumowego, na działce nr 182, położonej w Piszu, przy ul. Mickiewicza. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 74 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm./, przedsięwzięcie to zaliczane jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia może być wymagane. Zgodnie z art. 173 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm./, za przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, określone w art. 59 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, uważa się określone w dotychczasowych przepisach przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być stwierdzony.
Wobec powyższego zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Zatem zgodnie z powołanym wyżej przepisem w związku z art. 71 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy występując z wnioskiem o wydanie jakiejkolwiek decyzji o której mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, inwestor musi uzyskać ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Burmistrz Pisza, zwrócił się z wnioskami do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piszu o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piszu, pismem z dnia 13.05.2010 r., znak: ZNS–4316/29/10, po zapoznaniu się z dokumentacją przedłożoną przy piśmie Burmistrza Pisza, stwierdził że nie ma potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie postanowieniem z dnia 18.05.2010 r. , znak: RDOŚ-28-WOOŚ-6613-317/10/kt, po zapoznaniu się z dokumentacją przedłożoną przy piśmie Burmistrza Pisza, postanowił uznać, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla powyższej inwestycji.

Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane będzie na działce nr 182, o powierzchni 2624 m², położonej w Piszu, przy ul. Mickiewicza. Teren przedmiotowej działki jest utwardzony betonem i ogrodzony. W najbliższym sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia zlokalizowane są ogródki działkowe, stolarnia, hurtownia wędlin i budynki mieszkalne. Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na zbieraniu, segregowaniu i transporcie odpadów innych niż niebezpieczne w postaci zużytych opon samochodowych oraz odpadów z przemysłu gumowego i produkcji gumy. Odpady będą odbierane z punktów wymiany opon bądź z zakładów produkcji gumy i transportowane na teren przedmiotowej działki samochodami ciężarowymi, gdzie zostaną posegregowane pod względem rodzaju i wielkości. Zużyte opony składowane będą na ogrodzonym i szczelnie utwardzonym placu, w odpowiednich sztaplach bezpiecznej wysokości. Odpady z przemysłu gumowego i produkcji gumy magazynowane będą w workach typu big-bag umieszczonych na paletach. Miejsce magazynowania będzie wyposażone w niezbędny sprzęt przeciwpożarowy oraz zachowane będą drogi umożliwiające swobodny dostęp do wszystkich odpadów. Planuje się zwożenie odpadów na teren działki w ilości około 300 ton miesięcznie, przy czym odpady będą składowane jedynie do chwili zebrania partii wysyłkowej i kilka razy w tygodniu wywożone do punktów utylizacji i recyklingu. Wnioskodawca zobowiązał się do prowadzenia ewidencji ilościowej i jakościowej zbieranych odpadów.
Etap budowy planowanego przedsięwzięcia nie będzie wiązał się z prowadzeniem prac budowlanych. Teren przeznaczony pod inwestycję jest utwardzony i wyposażony w niezbędną infrastrukturę techniczną. Inwestor rozważa ustawienie na działce gotowej zabudowy kontenerowej stanowiącej zaplecze biurowo-socjalne.
Etap eksploatacji planowanego przedsięwzięcia wiązał się będzie z emisją hałasu oraz zanieczyszczeń do powietrza, których źródłem będzie ruch środków transportu. Oddziaływanie to będzie miało ograniczony przestrzennie zasięg i nie spowoduje uciążliwości dla terenów położonych w najbliższym sąsiedztwie realizowanego przedsięwzięcia. Nie przewiduje się powstawania ścieków technologicznych. Ścieki socjalno-bytowe odprowadzane będą do systemu kanalizacji, natomiast wody opadowe odprowadzane będą do istniejącej kanalizacji deszczowej. Odpady komunalne gromadzone będą w szczelnych pojemnikach, a następnie przekazywane podmiotom posiadającym zezwolenie na ich odbiór.

Teren planowanego przedsięwzięcia nie jest objęty obecnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Położony jest poza formami ochrony przyrody, o których mowa w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2009 r. Nr 151 poz. 1220 z późn. zm./, w odległości około 1 km od granic najbliższego obszaru Natura 2000. Nie będzie więc negatywnie oddziaływać na gatunki i siedliska dla ochrony których wyznaczony został obszar Natura 2000. Ponadto teren planowanego przedsięwzięcia położony jest poza obszarami:
  • wodno-błotnymi oraz innymi o płytkim zaleganiu wód podziemnych,
  • wybrzeży,
  • górskimi lub leśnymi,
  • objętymi ochroną, w tym strefami ochronnymi ujęć wód i obszarami ochronnymi zbiorników wód śródlądowych,
  • wymagającymi specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarami Natura 2000 oraz pozostałymi formami ochrony przyrody,
  • na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone,
  • o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne,
  • przylegającymi do jezior,
  • uzdrowiskowymi i ochrony uzdrowiskowej.
Burmistrz Pisza, jako organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, który stwierdza obowiązek lub brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, po rozpatrzeniu danych przedstawionych we wniosku i analizie szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, określonych w § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm./ oraz rodzaju i charakterystyki przedsięwzięcia, jego skali i wielkości zajmowanego terenu, powiązań z innymi przedsięwzięciami ze szczególnym uwzględnieniem kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na terenach nieruchomości sąsiednich, wykorzystywania zasobów naturalnych, emisji i występowania innych uciążliwości, ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii oraz po rozpatrzeniu ewentualnych zagrożeń dla środowiska na etapach realizacji, eksploatacji i likwidacji planowanego przedsięwzięcia oraz po uwzględnieniu ewentualnego wpływu na środowisko tj. na zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby, fauny i flory, a także możliwości występowania innych czynników fizycznych i chemicznych przy eksploatacji przedsięwzięcia, które mogłyby zanieczyszczać środowisko, uznał że planowane przedsięwzięcie nie będzie miało negatywnego wpływu na środowisko i obszar Natura 2000 i orzekł jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie nie służy stronom zażalenie

Data powstania: piątek, 28 maj 2010 08:25
Data opublikowania: piątek, 28 maj 2010 10:36
Data przejścia do archiwum: wtorek, 29 cze 2010 09:24
Opublikował(a): Dariusz Laskowski
Zaakceptował(a): Tomasz Olszewski
Artykuł był czytany: 2091 razy