Uchwała Nr XVI /142/07 Rady Miejskiej w Piszu
z dnia: 30 października 2007 r.
w sprawie: uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla Wschód w mieście Pisz.
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z 2002r., Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806 z 2003r., Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr102, poz. 1055, Nr 116, poz.1203, Nr 167, poz.1759, z 2005r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457, z 2006r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337, z 2007r Nr 48 poz.327, Nr 138 poz. 974, Nr 173 poz. 1218) oraz art. 4 ust. 1, art. 15, art. 20 ust.1 i art. 36 ust 4. ustawy z dnia 27 marca 2003r. r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z 2004r, Nr 6. poz. 41, Nr 141, poz. 1492, z 2005r. Nr 113, poz. 954, Nr 130, poz. 1087, z 2006r. Nr 45, poz. 319, Nr 225, poz. 1635 z 2007r. Nr 127 poz. 880 ) Rada Miejska w Piszu uchwala, co następuje:
DZIAŁ I
PRZEPISY OGÓLNE
§ 1. 1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części osiedla Wschód w mieście Pisz, zwany dalej „planem”
2. Ustalenia planu stanowią treść niniejszej uchwały.
§ 2. 1. Granice planu określa uchwała Nr L/622/06 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 15 września 2006r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla Wschód w mieście Pisz.
2. Integralną częścią uchwały są:
1) rysunek planu sporządzony na mapie ewidencyjnej w skali 1:1 000, stanowiący załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały ,
2) stwierdzenie zgodności planu z ustaleniami Studium, stanowiące załącznik nr 2 do niniejszej uchwały ,
3) rozstrzygnięcie w sprawie sposobu rozpatrzenia uwag do projektu planu – stanowiące załącznik nr 3 do niniejszej uchwały ,
4) rozstrzygnięcie w sprawie sposobu realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasad ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych – stanowiące załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.
§ 3. Następujące oznaczenia graficzne na rysunku planu są ustaleniami planu:
a) granica obszaru objętego planem,
b) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania,
c) obowiązujące linie zabudowy,
d) nieprzekraczalne linie zabudowy,
e) przeznaczenie terenów w poszczególnych obszarach funkcjonalnych, oznaczonych symbolami: U/MN, KD, KDW, ZN,.
§ 4. Ustala się następujące przeznaczenie terenów funkcjonalnych oznaczonych symbolami przeznaczenia i wyznaczonych liniami rozgraniczającymi zgodnie z rysunkiem planu:
1) U/MN – teren zabudowy usługowo-mieszkaniowej
2) KD – teren drogi publicznej
3) KDW - teren drogi wewnętrznej,
4) ZN - teren zieleni nieurządzonej
§ 5. Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) terenie – należy przez to rozumieć teren funkcjonalny lub teren komunikacji dla którego obowiązują ustalenia planu, wyznaczony liniami rozgraniczającymi, oraz określony symbolem terenu zgodnie z rysunkiem planu,
2) linii rozgraniczającej – należy przez to rozumieć linię oddzielającą tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
3) obowiązującej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię wyznaczoną na rysunku planu, poza którą nie wolno wyprowadzać nowo realizowanych budynków oraz wzdłuż której trzeba sytuować jedną z elewacji obiektu,
4) nieprzekraczalnej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię, której nie mogą przekroczyć zewnętrzne schody budynku
5) usługach nieuciążliwych – należy przez to rozumieć obiekty służące zaspokajaniu potrzeb ludności, oraz obiekty w których nie wytwarza się dóbr materialnych na skalę przemysłową tj. wielkoseryjną które nie mogą powodować stałej bądź okresowej uciążliwości dla zabudowy mieszkaniowej, ani obniżać standardu zamieszkania poprzez: emisję związków aromatycznych i szkodliwych; ewentualna uciążliwość usługi bądź szkodliwość dla środowiska nie może wykraczać poza granice działki na której zlokalizowany jest obiekt, a tym samym powodować konieczności ustanawiania strefy,
6) terenach zieleni – rozumie się przez to zespoły roślinności spełniające role wypoczynkowe, dydaktyczno-wychowawcze i estetyczne, a w szczególności parki, zieleńce, zieleń na placach, zieleń izolacyjną z wyłączeniem terenów ogrodów działkowych,
7) zieleni nieurządzonej – należy przez to rozumieć zieleń naturalną,
8) drogach wewnętrznych – należy przez to rozumieć drogi nie zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do obiektów usługowych,
9) celach publicznych – należy przez to rozumieć wszelkie działania i inwestycje leżące w gestii administracji samorządowej lub administracji państwowej i finansowane całkowicie lub częściowo ze środków publicznych.
DZIAŁ II
USTALENIA OGÓLNE
§ 6. Ustalenia dotyczące zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
1) Przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa odnośnie zachowania ładu przestrzennego, architektonicznego, ochrony wartości przyrodniczych.
2) Wszelkie działania projektowe i realizacyjne zabezpieczające racjonalność i ład przestrzenny należy prowadzić zgodnie z ustaleniami planu zawartymi w § 12 niniejszej uchwały, obowiązującymi normami i przepisami oraz zasadami sztuki budowlanej.
3) Forma projektowanych segmentów budynków winna być kształtowana w nawiązaniu do istniejących segmentów budynku na działkach nr 1442/8, 1442/32 i 1442/7, 1442/33, przy zachowaniu tradycyjnych materiałów wykończeniowych (drewno, kamień, cegła, dachówka)
4) Zakazuje się grodzenia nieruchomości w granicach opracowania planu.
§ 7. Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego
1) Nie zezwala się na lokalizację inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko wymagających sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm./ za wyjątkiem inwestycji celu publicznego i infrastruktury technicznej.
2) Dla potrzeb ochrony przed hałasem ustala się, że w rozumieniu art. 113 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska /Dz. U. z 2006r. Nr 129, poz. 902 z późn. zm./ obszar opracowania jest terenem przeznaczonym na cele mieszkaniowo – usługowe.
§ 8. Ustalenia dotyczące zasad ochrony krajobrazu kulturowego, dziedzictwa kulturowego i zabytkowego
Przy projektowaniu budynków nawiązywać do tradycyjnej (historycznej) zabudowy regionalnej (gabaryty, forma). W elewacjach należy stosować materiały naturalne, tradycyjne – dachówka ceramiczna (naturalna czerwona), cegła, kamień, tynki o wyglądzie tradycyjnych tynków, drewno
§ 9. Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych
1) Plan wyznacza jako tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych, tereny drogi publicznej oraz sieci infrastruktury technicznej.
2) Na całym obszarze objętym planem dopuszcza się lokalizację wszelkich zadań służących realizacji celów publicznych. Ich realizacja na poszczególnych terenach funkcjonalnych musi być zgodna z ustaleniami szczegółowymi z zakresu warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu.
§ 10. Granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, a także narażonych na niebezpieczeństwo powodzi
1) Teren objęty planem położony jest przy linii kolejowej drugorzędnej Olsztyn – Ełk. Ze względu na położenie terenu w sąsiedztwie linii kolejowej należy uwzględnić obowiązujące przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie budowli i budynków, drzew lub krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych (Dz. U. Nr 249, poz.2500).
2) Obiekty zlokalizowane przy ul. Wojska Polskiego i w sąsiedztwie linii kolejowej, ze względu na położenie w zasięgu ponadnormatywnego oddziaływania hałasu komunikacyjnego, winny być budowane z materiałów o odpowiedniej izolacyjności akustycznej.
§11. Ustalenia dotyczące zasad budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej.
1) Adaptuje się istniejące tereny komunikacyjne, oznaczone na rysunku planu, symbolem KD i KDW.
2) Kanalizacja sanitarna -odprowadzenie ścieków należy zapewnić przez przyłączenie obiektów do sieci miejskiej na warunkach Zarządcy sieci.
3) Zaopatrzenie w wodę do celów bytowych i przeciwpożarowych należy zapewnić przez przyłączenie obiektów do istniejącej sieci miejskiej.
4) Doprowadzenie energii elektrycznej należy realizować na podstawie warunków przyłączenia określonych przez ZEB Dystrybucja Sp. z o.o. Rejon Energetyczny Dystrybucji Giżycko lub inny właściwy rejon energetyczny. Sieci energetyczne służące do zasilania planowanych obiektów będą realizowane zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006r Nr 89 poz.625 z późn. zm.)
5) Zaopatrzenie w ciepło z lokalnych własnych kotłowni.
6) Gromadzenie odpadów stałych w szczelnych kontenerach i wywożenie na gminne składowisko odpadów lub na innych zasadach ustalonych przez władze Gminy Pisz
7) Adaptuje się istniejącą sieć telekomunikacyjną z możliwością rozbudowy i przystosowania do potrzeb użytkowników
8) Adaptuje się istniejące sieci gazowe z możliwością wymiany, rozbudowy i budowy na warunkach Zarządcy sieci
9) Dopuszcza się wprowadzenie innych elementów uzbrojenia terenu w oparciu o obowiązujące przepisy bez konieczności wprowadzenia zmian do planu.
DZIAŁ III
USTALENIA SZCZEGÓŁOWE DLA TERENÓW WYRÓŻNIONYCH W PLANIE
§ 12. 1. Ustala się teren zabudowy usługowo-mieszkaniowej, oznaczony na rysunku planu - symbolem U/MN
2. Dla terenu o symbolu U/MN ustala się :
2) Adaptuje się istniejące budynki usługowo - mieszkalne. Na każdej z działek budowlanych, ograniczonej obowiązującymi liniami zabudowy, lokalizuje się budynek usługowo-mieszkalny w zabudowie szeregowej, funkcja usługowa winna zajmować co najmniej parter budynku. Zewnętrzne ściany nowych budynków, w tym ewentualne balkony i loggie, nie mogą przekroczyć obowiązującej linii zabudowy. Na 1/3 elewacji budynków dopuszcza się wysunięcie, cofnięcie np. w celu realizacji balkonu w piętrze budynku.
3) Nieprzekraczalne linie zabudowy dotyczą schodów zewnętrznych, tarasów, zadaszeń, podestów itp. Między obowiązującą linią zabudowy, a nieprzekraczalną linią zabudowy, projektuje się zewnętrzne schody żelbetowe wiszące na parter budynków, oparte na belce żelbetowej umocowanej na ścianie fundamentowej, po uprzednim uzgodnieniu z Telekomunikacją Polską S.A. w Olsztynie zastosowanych zabezpieczeń telekomunikacyjnych urządzeń podziemnych,
4) Adaptuje się wejście do pomieszczeń handlowych segmentu zewnętrznego od strony elewacji zachodniej, a do pomieszczeń mieszkalnych od strony wschodniej i do pozostałych segmentów - ustala się wejścia od strony ulicy Wojska Polskiego chodnikiem o szerokości 1,5m o nawierzchni z kostki betonowej, połączonym ze schodami żelbetowymi, a wejścia do piwnic ( o funkcji gospodarczej, magazynowej i kotłowni) i części mieszkalnej, projektować należy od strony południowej - strony zaplecza.
5) Poziom posadowienia parterów nowych budynków dostosować do poziomów istniejących budynków na sąsiednich działkach.
6) Stolarkę okienną i drzwiową należy projektować o podwyższonych parametrach w zakresie ochrony akustycznej,
7) Piwnice budynków przeznacza się na funkcje gospodarcze, magazynowe, kotłownie
8) Planowane budynki konstrukcji murowanej, piętrowe, z użytkowym poddaszem
9) Zadaszenia budynków należy kształtować w formie dachów dwuspadowych o kącie nachylenia połaci dachowych 45o. Kalenice zadaszeń należy sytuować równolegle do ulicy Wojska Polskiego. Doświetlenie poddaszy lukarnami, przykrytymi daszkami dwuspadowymi, usytuowanymi poniżej kalenicy dachu.
10) Na terenie o symbolu U/MN, zakazuje się wznoszenia jakichkolwiek innych, nie ustalonych w planie, obiektów kubaturowych,
11) Nieustalone w planie warunki zabudowy i zagospodarowania terenu regulują właściwe przepisy budowlane.
12) Projekt realizacyjny uzgodnić z ZEB Dystrybucja Sp. z o.o. Rejon Energetyczny Dystrybucji Giżycko lub innym właściwym rejonem energetycznym w związku z sąsiedztwem linii energetycznej 110kV.
§ 13. 1. Ustala się teren drogi publicznej – ulicę Wojska Polskiego, oznaczony na rysunku planu - symbolem KD
2. Dla terenu o symbolu KD ustala się:
1) adaptuje się jezdnię o szerokości 7m,
2) adaptuje się chodnik o szerokości 3m od strony zabudowy usługowo-mieszkalnej,
3) rezerwuje się pas terenu o szerokości 3m w sąsiedztwie zieleni o symbolu ZN, z możliwością urządzenia ścieżki rowerowej
§ 14. 1. Ustala się teren drogi dojazdowej (wewnętrznej) – oznaczony na rysunku planu - symbolem KDW.
2. Dla terenu o symbolu KDW, ustala się:
1) adaptuje się jezdnię o szerokości 6m,
2) adaptuje się istniejącą infrastrukturę techniczną, z możliwością lokalizacji nowych przyłączy,
3) adaptację istniejących i budowę niezbędnych schodów zewnętrznych z uwzględnieniem nieprzekraczalnych linii zabudowy
§ 15. 1. Ustala się teren istniejącej zieleni nieurządzonej– oznaczony na rysunku planu - symbolem ZN.
2. Dla terenu o symbolu ZN, ustala się:
1) zakazuje się wprowadzania obiektów kubaturowych,
2) adaptuje się istniejącą infrastrukturę techniczną z możliwością jej przebudowy lub budowy nowej,
3) teren zieleni, od strony północnej przylega do terenu linii kolejowej Nr 219 Olsztyn – Szczytno - Ełk, stanowiącej „teren zamknięty”, w związku z czym do terenów usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej mają zastosowanie przepisy szczególne ustawy z dnia 28 marca 2003r. o transporcie kolejowym (Dz.U. z 2007r. Nr 16 poz. 94.) oraz akty wykonawcze. Roboty ziemne mogą być wykonywane w odległości nie mniejszej niż 4m od granicy obszaru kolejowego, wykonywanie robót ziemnych w odległości od 4m do 20m od granicy tego obszaru powinno być każdorazowo uzgadniane z zarządcą infrastruktury. Na gruntach położonych w sąsiedztwie linii kolejowej drzewa lub krzewy mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 15m od osi skrajnego toru kolejowego.
4) zakazuje się wprowadzania drzew i krzewów w strefie uciążliwości linii energetycznych.
5) na terenie o symbolu ZN, dopuszcza się wprowadzenie zieleni parkowej, po uwzględnieniu powyższych ustaleń.
DZIAŁ IV
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 16. Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu jednorazowej opłaty, o której mowa w art.36 ust.4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w wysokości 10%
§ 17. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi Pisza
§ 18. Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender
Załącznik nr 2
do uchwały Nr XVI/ 142/07
Rady Miejskiej w Piszu
z dnia 30 października 2007r.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stwierdza się zgodność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar części osiedla Wschód w mieście Pisz z ustaleniami zawartymi w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz przyjętego Uchwałą Nr XXI/183/2000 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 2 czerwca 2000r. w sprawie zatwierdzenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz zmienionym Uchwałą Nr XXX/361/04 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 29 grudnia 2004r. w sprawie przyjęcia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz, w części terenu ujęcia miejskiego i stacji uzdatniania wody w Piszu przy ul. Gdańskiej , Uchwałą Nr L /626 /06 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 15 września 2006r. w sprawie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz w części wsi Zdory nad jeziorem Seksty oraz Uchwałą Nr V/30/07 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 26 stycznia 2007 r., w sprawie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz w części miasta Pisz dotyczącej nowej przeprawy mostowej oraz Uchwałą Nr XV/125/07 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 21 września 2007r. w sprawie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz w obrębach wsi Karwik, Wiartel i Snopki oraz w obrębie miasta Pisz II.
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender
Załącznik nr 3
do uchwały Nr XVI/ 142/ 07
Rady Miejskiej w Piszu
z dnia 30 października 2007r.
Zgodnie z art. 17 pkt 11 w/w ustawy termin wnoszenia uwag do w/w projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wyznaczono do 14.09.2007r. W wyznaczonym terminie nie wpłynęły uwagi, wobec powyższego nie rozstrzygano o sposobie ich rozpatrzenia.
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender
Załącznik nr 4
do uchwały Nr XVI / 142/ 07
Rady Miejskiej w Piszu
z dnia 30 października 2007r.
Rozstrzygnięcie w sprawie realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasady finansowania wynikają z budżetu gminy.
W granicach planu nie wskazuje się nowych terenów jako przestrzenie publiczne należące do zadań własnych gminy, o których mowa w przepisach art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale w zależności od potrzeb, ustala się możliwość ich wyznaczenia.
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender
DZIAŁ I
PRZEPISY OGÓLNE
§ 1. 1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części osiedla Wschód w mieście Pisz, zwany dalej „planem”
2. Ustalenia planu stanowią treść niniejszej uchwały.
§ 2. 1. Granice planu określa uchwała Nr L/622/06 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 15 września 2006r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla Wschód w mieście Pisz.
2. Integralną częścią uchwały są:
1) rysunek planu sporządzony na mapie ewidencyjnej w skali 1:1 000, stanowiący załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały ,
2) stwierdzenie zgodności planu z ustaleniami Studium, stanowiące załącznik nr 2 do niniejszej uchwały ,
3) rozstrzygnięcie w sprawie sposobu rozpatrzenia uwag do projektu planu – stanowiące załącznik nr 3 do niniejszej uchwały ,
4) rozstrzygnięcie w sprawie sposobu realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasad ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych – stanowiące załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.
§ 3. Następujące oznaczenia graficzne na rysunku planu są ustaleniami planu:
a) granica obszaru objętego planem,
b) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania,
c) obowiązujące linie zabudowy,
d) nieprzekraczalne linie zabudowy,
e) przeznaczenie terenów w poszczególnych obszarach funkcjonalnych, oznaczonych symbolami: U/MN, KD, KDW, ZN,.
§ 4. Ustala się następujące przeznaczenie terenów funkcjonalnych oznaczonych symbolami przeznaczenia i wyznaczonych liniami rozgraniczającymi zgodnie z rysunkiem planu:
1) U/MN – teren zabudowy usługowo-mieszkaniowej
2) KD – teren drogi publicznej
3) KDW - teren drogi wewnętrznej,
4) ZN - teren zieleni nieurządzonej
§ 5. Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) terenie – należy przez to rozumieć teren funkcjonalny lub teren komunikacji dla którego obowiązują ustalenia planu, wyznaczony liniami rozgraniczającymi, oraz określony symbolem terenu zgodnie z rysunkiem planu,
2) linii rozgraniczającej – należy przez to rozumieć linię oddzielającą tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
3) obowiązującej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię wyznaczoną na rysunku planu, poza którą nie wolno wyprowadzać nowo realizowanych budynków oraz wzdłuż której trzeba sytuować jedną z elewacji obiektu,
4) nieprzekraczalnej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię, której nie mogą przekroczyć zewnętrzne schody budynku
5) usługach nieuciążliwych – należy przez to rozumieć obiekty służące zaspokajaniu potrzeb ludności, oraz obiekty w których nie wytwarza się dóbr materialnych na skalę przemysłową tj. wielkoseryjną które nie mogą powodować stałej bądź okresowej uciążliwości dla zabudowy mieszkaniowej, ani obniżać standardu zamieszkania poprzez: emisję związków aromatycznych i szkodliwych; ewentualna uciążliwość usługi bądź szkodliwość dla środowiska nie może wykraczać poza granice działki na której zlokalizowany jest obiekt, a tym samym powodować konieczności ustanawiania strefy,
6) terenach zieleni – rozumie się przez to zespoły roślinności spełniające role wypoczynkowe, dydaktyczno-wychowawcze i estetyczne, a w szczególności parki, zieleńce, zieleń na placach, zieleń izolacyjną z wyłączeniem terenów ogrodów działkowych,
7) zieleni nieurządzonej – należy przez to rozumieć zieleń naturalną,
8) drogach wewnętrznych – należy przez to rozumieć drogi nie zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do obiektów usługowych,
9) celach publicznych – należy przez to rozumieć wszelkie działania i inwestycje leżące w gestii administracji samorządowej lub administracji państwowej i finansowane całkowicie lub częściowo ze środków publicznych.
DZIAŁ II
USTALENIA OGÓLNE
§ 6. Ustalenia dotyczące zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
1) Przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa odnośnie zachowania ładu przestrzennego, architektonicznego, ochrony wartości przyrodniczych.
2) Wszelkie działania projektowe i realizacyjne zabezpieczające racjonalność i ład przestrzenny należy prowadzić zgodnie z ustaleniami planu zawartymi w § 12 niniejszej uchwały, obowiązującymi normami i przepisami oraz zasadami sztuki budowlanej.
3) Forma projektowanych segmentów budynków winna być kształtowana w nawiązaniu do istniejących segmentów budynku na działkach nr 1442/8, 1442/32 i 1442/7, 1442/33, przy zachowaniu tradycyjnych materiałów wykończeniowych (drewno, kamień, cegła, dachówka)
4) Zakazuje się grodzenia nieruchomości w granicach opracowania planu.
§ 7. Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego
1) Nie zezwala się na lokalizację inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko wymagających sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm./ za wyjątkiem inwestycji celu publicznego i infrastruktury technicznej.
2) Dla potrzeb ochrony przed hałasem ustala się, że w rozumieniu art. 113 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska /Dz. U. z 2006r. Nr 129, poz. 902 z późn. zm./ obszar opracowania jest terenem przeznaczonym na cele mieszkaniowo – usługowe.
§ 8. Ustalenia dotyczące zasad ochrony krajobrazu kulturowego, dziedzictwa kulturowego i zabytkowego
Przy projektowaniu budynków nawiązywać do tradycyjnej (historycznej) zabudowy regionalnej (gabaryty, forma). W elewacjach należy stosować materiały naturalne, tradycyjne – dachówka ceramiczna (naturalna czerwona), cegła, kamień, tynki o wyglądzie tradycyjnych tynków, drewno
§ 9. Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych
1) Plan wyznacza jako tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych, tereny drogi publicznej oraz sieci infrastruktury technicznej.
2) Na całym obszarze objętym planem dopuszcza się lokalizację wszelkich zadań służących realizacji celów publicznych. Ich realizacja na poszczególnych terenach funkcjonalnych musi być zgodna z ustaleniami szczegółowymi z zakresu warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu.
§ 10. Granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, a także narażonych na niebezpieczeństwo powodzi
1) Teren objęty planem położony jest przy linii kolejowej drugorzędnej Olsztyn – Ełk. Ze względu na położenie terenu w sąsiedztwie linii kolejowej należy uwzględnić obowiązujące przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie budowli i budynków, drzew lub krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych (Dz. U. Nr 249, poz.2500).
2) Obiekty zlokalizowane przy ul. Wojska Polskiego i w sąsiedztwie linii kolejowej, ze względu na położenie w zasięgu ponadnormatywnego oddziaływania hałasu komunikacyjnego, winny być budowane z materiałów o odpowiedniej izolacyjności akustycznej.
§11. Ustalenia dotyczące zasad budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej.
1) Adaptuje się istniejące tereny komunikacyjne, oznaczone na rysunku planu, symbolem KD i KDW.
2) Kanalizacja sanitarna -odprowadzenie ścieków należy zapewnić przez przyłączenie obiektów do sieci miejskiej na warunkach Zarządcy sieci.
3) Zaopatrzenie w wodę do celów bytowych i przeciwpożarowych należy zapewnić przez przyłączenie obiektów do istniejącej sieci miejskiej.
4) Doprowadzenie energii elektrycznej należy realizować na podstawie warunków przyłączenia określonych przez ZEB Dystrybucja Sp. z o.o. Rejon Energetyczny Dystrybucji Giżycko lub inny właściwy rejon energetyczny. Sieci energetyczne służące do zasilania planowanych obiektów będą realizowane zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006r Nr 89 poz.625 z późn. zm.)
5) Zaopatrzenie w ciepło z lokalnych własnych kotłowni.
6) Gromadzenie odpadów stałych w szczelnych kontenerach i wywożenie na gminne składowisko odpadów lub na innych zasadach ustalonych przez władze Gminy Pisz
7) Adaptuje się istniejącą sieć telekomunikacyjną z możliwością rozbudowy i przystosowania do potrzeb użytkowników
8) Adaptuje się istniejące sieci gazowe z możliwością wymiany, rozbudowy i budowy na warunkach Zarządcy sieci
9) Dopuszcza się wprowadzenie innych elementów uzbrojenia terenu w oparciu o obowiązujące przepisy bez konieczności wprowadzenia zmian do planu.
DZIAŁ III
USTALENIA SZCZEGÓŁOWE DLA TERENÓW WYRÓŻNIONYCH W PLANIE
§ 12. 1. Ustala się teren zabudowy usługowo-mieszkaniowej, oznaczony na rysunku planu - symbolem U/MN
2. Dla terenu o symbolu U/MN ustala się :
2) Adaptuje się istniejące budynki usługowo - mieszkalne. Na każdej z działek budowlanych, ograniczonej obowiązującymi liniami zabudowy, lokalizuje się budynek usługowo-mieszkalny w zabudowie szeregowej, funkcja usługowa winna zajmować co najmniej parter budynku. Zewnętrzne ściany nowych budynków, w tym ewentualne balkony i loggie, nie mogą przekroczyć obowiązującej linii zabudowy. Na 1/3 elewacji budynków dopuszcza się wysunięcie, cofnięcie np. w celu realizacji balkonu w piętrze budynku.
3) Nieprzekraczalne linie zabudowy dotyczą schodów zewnętrznych, tarasów, zadaszeń, podestów itp. Między obowiązującą linią zabudowy, a nieprzekraczalną linią zabudowy, projektuje się zewnętrzne schody żelbetowe wiszące na parter budynków, oparte na belce żelbetowej umocowanej na ścianie fundamentowej, po uprzednim uzgodnieniu z Telekomunikacją Polską S.A. w Olsztynie zastosowanych zabezpieczeń telekomunikacyjnych urządzeń podziemnych,
4) Adaptuje się wejście do pomieszczeń handlowych segmentu zewnętrznego od strony elewacji zachodniej, a do pomieszczeń mieszkalnych od strony wschodniej i do pozostałych segmentów - ustala się wejścia od strony ulicy Wojska Polskiego chodnikiem o szerokości 1,5m o nawierzchni z kostki betonowej, połączonym ze schodami żelbetowymi, a wejścia do piwnic ( o funkcji gospodarczej, magazynowej i kotłowni) i części mieszkalnej, projektować należy od strony południowej - strony zaplecza.
5) Poziom posadowienia parterów nowych budynków dostosować do poziomów istniejących budynków na sąsiednich działkach.
6) Stolarkę okienną i drzwiową należy projektować o podwyższonych parametrach w zakresie ochrony akustycznej,
7) Piwnice budynków przeznacza się na funkcje gospodarcze, magazynowe, kotłownie
8) Planowane budynki konstrukcji murowanej, piętrowe, z użytkowym poddaszem
9) Zadaszenia budynków należy kształtować w formie dachów dwuspadowych o kącie nachylenia połaci dachowych 45o. Kalenice zadaszeń należy sytuować równolegle do ulicy Wojska Polskiego. Doświetlenie poddaszy lukarnami, przykrytymi daszkami dwuspadowymi, usytuowanymi poniżej kalenicy dachu.
10) Na terenie o symbolu U/MN, zakazuje się wznoszenia jakichkolwiek innych, nie ustalonych w planie, obiektów kubaturowych,
11) Nieustalone w planie warunki zabudowy i zagospodarowania terenu regulują właściwe przepisy budowlane.
12) Projekt realizacyjny uzgodnić z ZEB Dystrybucja Sp. z o.o. Rejon Energetyczny Dystrybucji Giżycko lub innym właściwym rejonem energetycznym w związku z sąsiedztwem linii energetycznej 110kV.
§ 13. 1. Ustala się teren drogi publicznej – ulicę Wojska Polskiego, oznaczony na rysunku planu - symbolem KD
2. Dla terenu o symbolu KD ustala się:
1) adaptuje się jezdnię o szerokości 7m,
2) adaptuje się chodnik o szerokości 3m od strony zabudowy usługowo-mieszkalnej,
3) rezerwuje się pas terenu o szerokości 3m w sąsiedztwie zieleni o symbolu ZN, z możliwością urządzenia ścieżki rowerowej
§ 14. 1. Ustala się teren drogi dojazdowej (wewnętrznej) – oznaczony na rysunku planu - symbolem KDW.
2. Dla terenu o symbolu KDW, ustala się:
1) adaptuje się jezdnię o szerokości 6m,
2) adaptuje się istniejącą infrastrukturę techniczną, z możliwością lokalizacji nowych przyłączy,
3) adaptację istniejących i budowę niezbędnych schodów zewnętrznych z uwzględnieniem nieprzekraczalnych linii zabudowy
§ 15. 1. Ustala się teren istniejącej zieleni nieurządzonej– oznaczony na rysunku planu - symbolem ZN.
2. Dla terenu o symbolu ZN, ustala się:
1) zakazuje się wprowadzania obiektów kubaturowych,
2) adaptuje się istniejącą infrastrukturę techniczną z możliwością jej przebudowy lub budowy nowej,
3) teren zieleni, od strony północnej przylega do terenu linii kolejowej Nr 219 Olsztyn – Szczytno - Ełk, stanowiącej „teren zamknięty”, w związku z czym do terenów usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej mają zastosowanie przepisy szczególne ustawy z dnia 28 marca 2003r. o transporcie kolejowym (Dz.U. z 2007r. Nr 16 poz. 94.) oraz akty wykonawcze. Roboty ziemne mogą być wykonywane w odległości nie mniejszej niż 4m od granicy obszaru kolejowego, wykonywanie robót ziemnych w odległości od 4m do 20m od granicy tego obszaru powinno być każdorazowo uzgadniane z zarządcą infrastruktury. Na gruntach położonych w sąsiedztwie linii kolejowej drzewa lub krzewy mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 15m od osi skrajnego toru kolejowego.
4) zakazuje się wprowadzania drzew i krzewów w strefie uciążliwości linii energetycznych.
5) na terenie o symbolu ZN, dopuszcza się wprowadzenie zieleni parkowej, po uwzględnieniu powyższych ustaleń.
DZIAŁ IV
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 16. Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu jednorazowej opłaty, o której mowa w art.36 ust.4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w wysokości 10%
§ 17. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi Pisza
§ 18. Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender
Załącznik nr 2
do uchwały Nr XVI/ 142/07
Rady Miejskiej w Piszu
z dnia 30 października 2007r.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stwierdza się zgodność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar części osiedla Wschód w mieście Pisz z ustaleniami zawartymi w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz przyjętego Uchwałą Nr XXI/183/2000 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 2 czerwca 2000r. w sprawie zatwierdzenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz zmienionym Uchwałą Nr XXX/361/04 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 29 grudnia 2004r. w sprawie przyjęcia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz, w części terenu ujęcia miejskiego i stacji uzdatniania wody w Piszu przy ul. Gdańskiej , Uchwałą Nr L /626 /06 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 15 września 2006r. w sprawie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz w części wsi Zdory nad jeziorem Seksty oraz Uchwałą Nr V/30/07 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 26 stycznia 2007 r., w sprawie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz w części miasta Pisz dotyczącej nowej przeprawy mostowej oraz Uchwałą Nr XV/125/07 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 21 września 2007r. w sprawie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Pisz w obrębach wsi Karwik, Wiartel i Snopki oraz w obrębie miasta Pisz II.
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender
Załącznik nr 3
do uchwały Nr XVI/ 142/ 07
Rady Miejskiej w Piszu
z dnia 30 października 2007r.
Zgodnie z art. 17 pkt 11 w/w ustawy termin wnoszenia uwag do w/w projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wyznaczono do 14.09.2007r. W wyznaczonym terminie nie wpłynęły uwagi, wobec powyższego nie rozstrzygano o sposobie ich rozpatrzenia.
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender
Załącznik nr 4
do uchwały Nr XVI / 142/ 07
Rady Miejskiej w Piszu
z dnia 30 października 2007r.
Rozstrzygnięcie w sprawie realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasady finansowania wynikają z budżetu gminy.
W granicach planu nie wskazuje się nowych terenów jako przestrzenie publiczne należące do zadań własnych gminy, o których mowa w przepisach art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale w zależności od potrzeb, ustala się możliwość ich wyznaczenia.
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender
Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego